Saturday, November 25, 2017

4 NAČINA NA KOJI ĆE VAM OVA BILJKA UNIŠTITI ĆELIJE RAKA

Sa svojom (nezasluženom) reputacijom hrane sa “malom hranljivom vrednošću“, celer je potcenjeni hranljivi superheroj, koji tek počinje da dobija na svojoj vrednosti.
Ne samo da je prepun esencijalnih vitamina, minerala i biljnih vlakana, nego ga istraživači kreditiraju sa impresivnom moći- da spreči, pa čak i da leči rak.
Karakteristike u celeru ciljaju ćelije raka na molekularnom nivou
Iako je celer bogat mnogim korisnim jedinjenjima, njegov primarni sastavni deo u borbi protiv raka je antioksidant flavanod pod nazivom “apigenin”, koji je impresionirao istraživače sa svojim moćnim hemoprotektivnim efektima. Iznova i iznova, i u ćelijskim i životinjskim studijama, otkriveno je da apigenin sprečava inicijaciju, progresiju i metastaze tumora.
I, apeginin se bori protiv raka u svakoj fazi – sa višestrukim mehanizmima delovanja. Ova raznovrsnost je važna zato što može da pomogne da se prevaziđu prirodne genetske varijacije koje nekim pacijentima onemogućavaju da imaju korisiti od jednog hemoprotektivnog jedinjenja.
Apigenin sprečava, potiskuje i čak poništava rak na nekoliko različitih načina
Angiogeneza – rast novih krvnih sudova kako bi se nahranio tumor – je važan proces u proliferaciji raka. Otkriveno je da apigenin sprečava angiogenezu, tako lišavajući tumore krvi, kiseonika i hranljivih sastojaka koji su im potrebni da prežive.
U ćelijskoj studiji je apigenin pomogao “izgladnjivanju“ ćelija raka humanog pankreasa lišavajući ih glukoze, koja je potrebna za podsticanje rasta raka.
Apigenin takođe ometa molekularnu signalizaciju smanjujući proizvodnju hemikalija koje su potrebne ćelijama raka. U studiji iz 2008. godine objavljenoj u “Carcinogenesis”, apigenin je sprečio ekspresiju fokalnu adheziju – ili FAK – protein koji je neophodan za sposobnost raka da slomi i napadne zdravo tkivo – i tako sprečio metastaze ćelija raka humanih jajnika.
U drugoj studiji, istraživači su otkrili da apigenin štiti ćelije pankreasa od zapaljenja i oštećenja koje uzrokuje rak. I, na kraju, apigenin promoviše apoptozu – programiranu smrt ćelija raka. Istraživači su otkrili da sposobnost apigenina da indukuje apopotozu smanjuje učestalost ranih lezija kod pacova sa laboratorijski indukovanim rakom debelog creva.
Novi pregled istraživanja potvrđuje preventivno dejstvo protiv raka
U obimnom i nedavnom pregledu ćelijskih i životnjskih studija o apigeninu koje su objavljene 2016. godine u Journa of Cancer Protection, autori su kreditirali flavanoid (u celeru) sa raznovrsnim i snažnim hemoprotektivnim kvalitetima i efektima.
To uključuje suzbijanje progresije raka prostate, uzrokujući izrazito smanjenje karcinoma, usporavanje prolifracije ćelija raka, smanjivanje nivoa proinflamatornih molekula koji mogu izazvati rak, promovisanje apoptoze i smanjenje rasta krvnih sudova u tumore.
Zaključujući da je apigenin koristan i u prevenciji i u lečenju mnogih vrsta raka, autori su pozvali na još kliničkih studija. Naravno, istraživanje zapanjujućih efekata apigenina protiv raka je u toku.
Niskokalorični celer je hranljiva elektrana
Celer često ima reputaciju da je hrana sa “negativnim kalorijama“ – što znači da čin jela i varenja sagoreva više kalorija nego što sama ta hrana pruža. To nije tačno – iako je tačno da ja stabljika ima tričavih 6 kalorija, tako da je celer prava niskokalorična hrana. Ali, verovatno je ovo pogrešno uverenje dovelo do toga da se na celer gleda kao na hranu koja nema hranljivu vrednost.
Ništa ne može biti dalje od istine
Celer, naučno poznat kao “Apium graveolens”, je bogat vitaminom A, vitaminom B, kompleksom B-vitamina, folnom kiselinom i vitaminom K – kao i minteralima klacijuma, bakra, gvožđa, cinka i kalijuma. On takođe sadrži i moćne antioksidanse, uključujući kafeinsku kiselinu, ferulinsku kiselinu i kvercetin, zajedno sa zdravim količinama biljnih vlakana.
I, apigenin nije jedini hemoprotektivni sastavni deo celera. Kao i njegovi bliski rođaci šargarepa, peršun i mirođija, celer sadrži jedinjenja za borbu protiv raka pod nazivom “polyacetylenes”.
Celer je takođe bogat vodom, kao i hranljivim materijama, što znači da može da spreči dehidrataciju.
Očigledno, celer je dostojan da se koristi kao mnogo više od samog ukrasa u čaši soka od paradajiza. Osim da ga bogato koristite u salati, možete prokuvati celer i služiti ga kao prilog od povrća.
Dakle, nemojte se zavaravati: Uprkos njegovoj reputaciji “laganog“, celer može biti moćno oružje u vašem arsenalu prirodne hrane za borbu protiv raka.
Webtribune

0 komentari:

Post a Comment